1. XML (eXtensible Markup Language)

    Článek: AN0002382Aktualizováno:: 13.12.2018

    XML je značkovací jazyk, určený především pro výměnu dat mezi aplikacemi. XML dokument spolu s vlastními daty obsahuje popis těchto dat, kterým je počáteční a koncová značka (tag) obepínající data.

    Příklad:

    <hlavnimesto>Praha</hlavnimesto>

    Počáteční značka, hodnota a koncová značka se dohromady nazývají element. Element může uvnitř obsahovat i další element.

    V elementech se můžete potkat i s atributy. Zapisují se do počáteční značky.

    <lastdate format="dd.mm.yyyy">10.12.2018</lastdate>

    Data XML jsou uložena:

    • v názvech tagů a atributů - v příkladu výše tag lastdate a atribut format
    • v hodnotách atributů - v příkladu výše "dd.mm.yyyy"
    • jako text mezi tagy - v příkladu výše 10.12.2018

    Existují různé názory na to, co je vhodné uložit jako hodnotu atributu a co spíše jako text mezi tagy. Technickým omezením je pouze to, že hodnota atributu nemůže obsahovat znak konce řádky.

    V XML lze používat všechny znaky Unicode.

    Zásadní vlastností XML je to, že jde o rozšiřitelný jazyk (eXtensible Markup Language). Na rozdíl od HTML*), které má předem definované elementy (např. title, div, h1, b, i, span) a jiným elementům prohlížeč nebude rozumět, v XML si můžete vytvářet elementy vlastní, a tak tvořit i vlastní značkovací jazyk. XML lze tedy označit za metajazyk, nadřazený jazykům, které lze pomocí něj vytvořit. Výše jsme použili elementy hlavnimesto a lastdate, které jsme si sami vytvořili a vlastně tak sami rozšířili jazyk. Pokud by měl někdo s naším jazykem pracovat, musí vědět, jak tyto elementy používat. K tomu slouží DTD (Document Type Definition, definice typu dokumentu), soubor s koncovkou dtd, který bychom měli vytvořit a který obsahuje všechny elementy a atributy, které můžeme použít. DTD je vlastně šablonou, podle níž by měl být náš XML dokument vytvořen. Určuje možné kombinace elementů, povinnost jejich vyplnění, opakování atd.

    *) Poznámka: Dnes už se původní HTML nepoužívá. Místo něj nastoupilo XHTML a HTML5, což jsou jazyky vytvořené aplikací pravidel XML.

    XML je strukturovaným dokumentem, všechny tagy musí být párové. Výjimkou jsou nepárové tagy, které nemají žádný obsah. Příkladem je nepárový tag pro odřádkování, který používá XHTML.

    <br/>

    Nepárové tagy končí znaky />.

    Samotné XML neřeší formát dat. To je velkou výhodou, protože oddělení formy od obsahu vede k větší flexibilitě a umožňuje vlastní volbu zobrazení každé aplikaci, která s dokumentem pracuje. Přesto je možné dosáhnout jednotného vzhledu a definovat ho pomocí CSS nebo XSL (eXtensible Stylesheet Language), které se připojí do záhlaví dokumentu. XSL umožňuje data i upravovat a transformovat. Pomocí XSL lze vytvářet např. rejstřík nebo obsah XML dokumentu a také konvertovat XML do jiných formátů (např. XHTML, PDF...). XSL norma tak obsahuje XSL:FO (XSL Formatting Objects) řešících formátování a XSLT (XSL Transformations) řešících transformaci XML dokumentu na jiný strom objektů.

    V jednom dokumentu můžeme používat najednou nezávisle na sobě několik druhů značkování pomocí jmenných prostorů (namespaces). To umožňuje kombinovat v jednom dokumentů několik různých definic ve formě DTD nebo schémat bez konfliktů v pojmenování elementů.

    V ObjectGears se s XML můžete potkat např. v těchto případech:

    Více informací doporučujeme získat na Wikipedii a ve w3schools.

×