1. Násobné sloupce

  Článek: AN0001875Aktualizováno::

  Násobné sloupce umožňují soustředit do jedné třídy objekty různých typů a definovat ve třídě sloupce, jejichž význam bude záviset na hodnotě v jiném sloupci. Vytvoříme si např. třídu Dopravní prostředek a definujeme sloupec Typ a násobné sloupce Text1, Text2 a Text3. Sloupec Typ může nabývat hodnot Loď, Automobil nebo Letadlo. V závislosti na této hodnotě jsou sloupce Text1, Text2 a Text3 označeny jako Výtlak, Počet šroubů, Počet komínů nebo Výkon, Počet válců, Počet míst nebo Dolet, Počet motorů, Počet cestujících.

  Jedná se o alternativu přístupu založeného na vytvoření několika zvláštních tříd, které od svého předka zdědí atribut Typ. Jde o jednoduché, i když datově méně koncepční řešení, které v určitých situacích může být vhodné použít.

  Násobné sloupce musíme povolit v definici třídy a následně vybrat Řídící sloupec. Řídící sloupec musí být typu Číselníková hodnota. V závislosti na hodnotě v Řídícím sloupci budou pro daný záznam pojmenovány určené sloupce. Po uložení a opětovném otevření definice třídy máme k dispozici ikonu Násobné sloupce, která vede na stránku pro výběr násobných sloupců a určení jejich názvů pro jednotlivé hodnoty z třídy, na níž se odkazuje řídící sloupec.

   

  Příklady pro dosažení vysoké datové integrity jsou popsány zde.

×